Dni Chersonia 2013

21.09 i 22.09.2013 roku Chersoń po raz kolejny obchodził swoje święto – Dni Chersonia. W tym roku minęło 235 lat od założenia miasta, więc obchody były szczególnie uroczyste.

Tradycyjnie w święcie wzięło udział Obwodowe Towarzystwo Polskie „Polonia” w Chersoniu, a nasza radość była podwójna, ponieważ 21.09. 2013 r. gościliśmy panią Konsul Generalny Rzeczypospolitej w Odessie, Joannę Strzelczyk i przybyłych z Polski: mera Częstochowy, pana Zdzisława Wolskiego i jego zastępcę, Jarosława Marszała, z żoną, Krystyną. Krótkie spotkanie w siedzibie Towarzystwa upłynęło w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. Dostojni goście spotkali się też z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Szkoły nr 16 – szkoły mniejszości narodowych. Pani Konsul wręczyła kilku osobom Karty Polaka.

Na Dnieprze odbyły się regaty załóg młodzieżowych.

Na nabrzeżu Dniepru, w namiocie udekorowanym polską flagą, godłem i portretami królów polskich, pani Olga i pani Tania częstowały gości polskimi tradycyjnymi wypiekami: sernikiem, szarlotką, „oponkami”.

Na scenie festiwalowej wystąpił chór „Przyjaźń” (działający przy Towarzystwie „Polonia”), który wykonał dwie pieśni: „Hej, sokoły!” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Dzieci ze Szkoły nr 11 zaśpiewały po polsku przebój sprzed lat: „Zawsze niech będzie słońce…”

Po południu Konsul Genralny, delegacja z Polski i członkowie Towarzystwa złożyli kwiaty na grobie Mariusza Zaruskiego.

Piękna pogoda wszystkich wprawiła w dobry nastrój, a słońce odbijało się w oczach i uśmiechach mieszkanców Chersonia i ich gości.

Barbara Włodarczyk

Dodaj komentarz