Dni Miasta

15 i 16 września Chersoń obchodził swoje 234-lecie. 15 września w mieście odbyło się ponad 40 świątecznych imprez na 7 różnych placach. Imponująca była lista gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i odwiedzili nasze miasto w dniu jego urodzin. Przybyło do nas 19 delegacji z 8 krajów (w sumie  71 osób).

Polskę reprezentowali: doradca w kancelarii Prezydenta RP, Roman Kuźniar z sekretarką, Ritą Stokłosa, a także Konsul Generalny RP w Odessie, Joanna Strzelczyk i konsul Adam Adamczyk.

W ramach Dni Miasta na ulicy Suworowa 15 września odbył się festiwal mniejszości narodowych pod hasłem: „Cherson – miasto tolerancji”. Jednym z najbardziej kolorowych i wyróżniających się uczestników festiwalu było Obwodowe Towarzystwo Polskie „Polonia”. W namiocie, ozdobionym narodowymi symbolami Polski i portretami polskich królów, członkowie „Polonii” w strojach narodowych ugaszczali wszystkich chętnych daniami kuchni narodowej. Obok, na zaimprowizowanej scenie przed supermarketem „Suworowski”, odbył się koncert, na którym wystąpił zespół folklorystyczny „Przyjaźń”, działający przy Obwodowym Towarzystwie Polskim „Polonia” w Chersoniu. Zespół wykonał polskie pieśni: „Hej, hej ułani!” i „Wojenko, wojenko…”. Dzieci z Chersońskiej Szkoły nr 11 z rozszerzonym nauczaniem języka polskiego zaśpiewały po polsku „Niebieską chusteczkę” i „Katiuszę”, co wywołało burzę oklasków.

16 września dostojni polscy goście, a także członkowie Towarzystwa „Polonia” uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w rzymsko-katolickim kościele pod wezwaniem Przenajświętszego Serca Jezusa Chrystusa. Po mszy odwiedzili Szkołę nr 11, gdzie specjalnie dla nich została przeprowadzona otwarta lekcja języka polskiego, a potem odbył się koncert w wykonaniu uczniów szkoły.

Obowiązkowym punktem programu było złożenie wieńców na grobie polskiego generała, Mariusza Zaruskiego. Wieńce zostały złożone w imieniu rządu RP, Konsulatu Generalnego RP w Odessie i Towarzystwa „Polonia”.

Tego samego dnia zakończyły się regaty o Puchar imienia Mariusza Zaruskiego. W zawodach wzięło udział 90 żeglarzy, w tej liczbie 3 z Polski, a oglądało ten piękny spektakl ponad 5 tysięcy widzów, spacerujących po nabrzeżu, u wylotu ulicy Suworowa (właśnie na tym odcinku Dniepru odbywały się zawody). W tym roku puchar zdobyła załoga Chersonszczyzny. Wręczyli go: doradca w kancelarii Prezydenta RP, Roman Kuźniar i mer miasta, Władimir Saldo.

Swietłana Szuwałowa
Zastępca Prezesa Obwodowego Towarzystwa Polskiego „Polonia” w Chersoniu

Na zdjęciach:

  1. Generalny Konsul RP w Odessie, Joanna Strzelczyk, i członkowie towarzystwa „polonia” przy namiocie z narodowymi polskimi daniami.
  2. Puchar Mariusza Zaruskiego wręczają zwycięzcom regat doradca w Kancelarii Prezydenta RP, Roman Kuźniar i mer miasta, Władimir Saldo.

Dodaj komentarz