Dni Chersonia 2013

21.09 i 22.09.2013 roku Chersoń po raz kolejny obchodził swoje święto – Dni Chersonia. W tym roku minęło 235 lat od założenia miasta, więc obchody były szczególnie uroczyste.

Tradycyjnie w święcie wzięło udział Obwodowe Towarzystwo Polskie „Polonia” w Chersoniu, a nasza radość była podwójna, ponieważ 21.09. 2013 r. gościliśmy panią Konsul Generalny Rzeczypospolitej w Odessie, Joannę Strzelczyk i przybyłych z Polski: mera Częstochowy, pana Zdzisława Wolskiego i jego zastępcę, Jarosława Marszała, z żoną, Krystyną. Krótkie spotkanie w siedzibie Towarzystwa upłynęło w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. Dostojni goście spotkali się też z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Szkoły nr 16 – szkoły mniejszości narodowych. Pani Konsul wręczyła kilku osobom Karty Polaka.

Na Dnieprze odbyły się regaty załóg młodzieżowych.

Na nabrzeżu Dniepru, w namiocie udekorowanym polską flagą, godłem i portretami królów polskich, pani Olga i pani Tania częstowały gości polskimi tradycyjnymi wypiekami: sernikiem, szarlotką, „oponkami”.

Na scenie festiwalowej wystąpił chór „Przyjaźń” (działający przy Towarzystwie „Polonia”), który wykonał dwie pieśni: „Hej, sokoły!” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Dzieci ze Szkoły nr 11 zaśpiewały po polsku przebój sprzed lat: „Zawsze niech będzie słońce…”

Po południu Konsul Genralny, delegacja z Polski i członkowie Towarzystwa złożyli kwiaty na grobie Mariusza Zaruskiego.

Piękna pogoda wszystkich wprawiła w dobry nastrój, a słońce odbijało się w oczach i uśmiechach mieszkanców Chersonia i ich gości.

Barbara Włodarczyk

Z POEZJĄ PRZEZ LATA

Tradycyjnie, jak co roku, Obwodowe Towarzystwo Polonia zorganizowało IX konkurs recytatorski, poświęcony Światowemu dniu poezji. W konkursie brały udział dzieci ze szkół nr 11 i  nr 16.

Oprócz uczniów w konkursie wzięły udział studentki Uniwersytetu Chersońskiego i członkowie Obwodowego towarzystwa Polskiego «Polonia» w Chersoniu. W czterech kategoriach wiekowych wystąpiły 32 osoby. Konkurs prowadziła Wiktoria Zacharczenko, nauczycielka języka polskiego w Chersońskim Ogólnokształcącym Edukacyjno-Wychowawczym Kompleksie numer 11.

Jury w składzie Andrzej Szaraburak, Barbara Włodarczyk i Michał Gulczyn,wypełniając niełatwą i niewdzięczną rolę, wyłonili następujących laureatów w poszczególnych kategoriach: grupa 1– uczniowie klas 2-7: I miejsce Oleksandr Majczuk, uczeń 2 klasy Chersońskiego Ogólnokształcącym Edukacyjno-Wychowawczego Kompleksu numer 11; grupa 2 – uczniowie klas 9-10: I miejsce Anastasja Stebliczenko, grupa 3 – studenci Państwowego Uniwersytetu Chersońskiego: I miejsce Aleksandra Pysłar, studentka I roku, grupa 4 – członkowie Obwodowego Towarzystwa Polskiego „Polonia” w Chersoniu: I miejsce – Lera Gutnik.

Konkurs zorganizowało Obwodowe Towarzystwo Polskie Polonia w Chersoniu na czele z panią prezes Rozalią Lipińską. Nagrody zostały ufundowane przez  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą, a przekazane przez Konsulat Generalny RP w Odessie. Konkurs przygotowała Barbara Włodarczyk, nauczycielka języka polskiego przy OTP Polonia w Chersoniu. Dziękujemy organizatorom konkursu za możliwość spędzenia swojego czasu z przyjemnością.

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, ponieważ wszyscy oni wygrali z własnymi słabościami pokonując lęk przed wystąpieniami publicznymi, czy też nie dopuszczając do głosu, choć nutki zawstydzenia związanego z okazaniem emocji przy interpretacji prezentowanych utworów.

Wiktoria Zacharczenko

Spotkanie z prezydentem.

Spotkanie w Ambasadzie RP w Kijowie z polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim, z udziałem konsulów, duchowieństwa oraz przewodniczących polskiego społeczeństwa.